Tunel sv. Ilija zkrátil cestu na pobřeží

Turisty mířící na Makarskou riviéru jistě potěší zpráva, že v červenci 2013 byl nově otevřen tunel, který podstatně zkrátil cestu na pobřeží. Tunel Sveti Ilija vede pod  masívem pohoří Biokova a spojuje dálnici A1 s Jadranskou magistrálou. Odpadla tak zdlouhavá cesta ze Šestanovace přes Zadvarje a ostatní vesnice.

Tunel je dlouhý necelých 4,3 km a svojí délkou je v současné době čtvrtý nejdelší tunel v Chorvatsku. Zařadil se tak hned za známé tunely Mala Kapela, Sveti Rok a istrijský tunel Učka.

Motoristé tak při cestě na Makarskou riviéru mohou nově sjíždět na dálničním exitu Zagvozd, odkud vede přístupová silnice k tunelu. Tunel ústí  na přímořské straně u osady Bast, která leží nad letoviskem Baška Voda. Bezproblémové napojení na Jadranskou magistrálu zajistila mimoúrovňová křižovatka u kempu Baško Polje.

Jedná se o jediný tunel v Evropě, který je ražen v krasové masívu. Tunel je proražen ve výšce 1 300 metrů, což je také v Chorvatsku unikát. Byla vystavena vozovka se dvěma jízdními pruhy a celková šířka tunelu je 11 metrů.

Už méně je ovšem potěšující zpráva, že průjezd tunelem je  zpoplatněn. Poplatek za jeden průjezd osobního automobilu je 20 kun. 

img-loader img-loader img-loader