Vánoční zvyky v Chorvatsku

Vánoce (tzv. Božić) patří v Chorvatsku, tak jako u nás, k nejdůležitějším svátkům roku. Chorvaté jsou silně katolického vyznání, vánoce chápou jako svátky víry, lásky a především oslavy narození Krista. Tyto svátky slaví podobně jako jsme zvyklí tady my v Čechách. I přesto, že řada zvyků je podobných, v některých se přece jen rozcházíme.

5.prosince, stejně jako u nás, Mikuláš obdarovává hodné děti. Děti dostávají zejména  sladkosti, sušené ovoce a další laskominy. Mikuláše vždy doprovází čert, který vyplácí zlobivé děti metlou a dává jim pod polštář malou rákosku, aby se do příštího roku v chování napravili.

V době adventu (tzv. Došašće) se i v Chorvatsku se zapalují svíčky na adventním věnci. Ten se v Chorvatsku splétá z větviček.

V předvánočním čase vysévají Chorvaté do misek obilí. Zelenající se obilí symbolizuje život. Misky s obilím zdobí vánoční stůl a jsou pokládány také pod stromeček k jesličkám.

Vánoční stromeček je nezbytnou součástí Vánoc. Stejně jako u nás se zdobí jehličnany různými druhy ozdob, řetězy, sladkostmi i ovocem. K vánocům neodmyslitelně patří také vánoční cukroví a koláče.

 

Na Štědrý den (tzv. Badnjak) si Chorvaté k obědu pochutnávají na rybě. Obyvatelé na pobřeží jedí výhradně ryby mořské, ve vnitrozemí dávají přednost kaprům, tresce či štice. Přílohou jsou pečené brambory a bramborový či francouzský salát. Ke Štědrému dni patří také vánoční písně. Ke sváteční večeři se připravuje krůta, což je jeden z rozdílů oproti nám. Večeře je se podává až kolem jedenácté večer. Po večeři Chorvaté odcházejí na půlnoční mši.

Dárky se v Chorvatsku dávají pod stromeček 24. prosince, ale rozbalují se až o den později, tedy ráno 25. prosince. Po rozbalení dárků následuje oběd a rodiny se navzájem navštěvují. Jídlo si každý volí podle svého, nejčasněji se připravuje drůbež, zpravidla kachna, husa či kuřecí maso.

Oslavy Nové roku se slaví v širokém okruhu přátel. Chorvaté přelom roku slaví bujaře, nedílnou součástí oslav je alkohol, zábava i velkolepé půlnoční ohňostroje. I když je pravdou, že konzumace alkoholu je velmi často nadprůměrná spíše o Vánocích než na Silvestra.

img-loader img-loader img-loader