Brela - malebná a zábavná

 

Brela je malá turisticky oblíbená vesnička na Makarské riviéře, která se nachází na Dalmatském pobřeží Jaderského moře přibližně 15 kilometrů severozápadně od Makarske. Vzhledem k přírodnímu a kulturnímu bohatství hraje Brela velice důležitou roli v cestovním ruchu na Makarské riviéře. Nabízí bohatství jako: křišťálově čisté moře, 6 km přírodních písčitých a oblázkových pláží, krásný borovicový les, který je z velké části chráněnou památkou kulturního dědictví, spoustu turistických stezek, které se prolínají podél moře a mnoho dalšího.

I přes velký zájem turistů v sezoně především z Česka, Německa, Itálie a Polska si Brela udržuje svoji klidnou atmosféru a zůstává letoviskem vhodným pro rodiny s dětmi.

V roce 2004 americký magazín Forbes umístil pláže Brely na 6. místo v seznamu 10 nejkrásnějších světových pláží, přičemž mezi plážemi v Evropě se umístila na místě prvním.

Brela je poměrně mladá vesnice, která vznikla přestěhováním obyvatel z vysoko položených obcí v Biokovském masivu. Lidé se stěhovali především kvůli snadnějšímu způsobu obživy, než jaké nabízely hory. Pěstují se zde především olivy, ale také velice kvalitní víno Vugava. Unikátním produktem zdejší oblasti je speciální odrůda višní Maraska.

Jádrem vesnice je farní kostel Panny Marie Karmelské, který byl postaven v 19. stolení místo původního barokního.

Pokud máte rádi sport i tady se provozují především ty vodní, ale to neznamená, že by Vás tato destinace ochudila o tenisové kurty, minigolf, kuželky nebo stolní tenis, který je zde samozřejmostí. A pokud vám nebude vadit velké horko, můžete vyrazit i na kolo jelikož se zde na Makarské riviéře nachází celá síť cyklistických stezek.

Jestliže nejste sportovní typ vůbec nic se neděje, protože o zábavu v Brele je postaráno. Konají se zde zejména tradiční slavnosti. Nejvyhlášenější jsou oslavy svatých patronů obce. 16. července probíhá mariánský svátek Gospa od Kermena a 3. srpna slavnost svatého Štěpána, který je současně Dnem obce. Na takzvané „letní scéně“ vystupují různé hudební skupiny, pořádají se zde oslí dostihy, soutěže, hry a ohňostroje. -

 

img-loader img-loader img-loader