Chorvatsko a Hra o trůny

Hra o trůny je fantasy sága amerického spisovatele George R. R. Martina, první díl Píseň ledu a ohně byl vydán v r. 1996. Původně se mělo jednat o trilogii, ale dnes už bylo vydáno 5 dílů a další 2 se chystají. Této populární série se v roce 2007 ujali tvůrci z HBO a vytvořili úspěšný seriál, který si získal celý svět. Za dobu své existence seriál přilákal nejvíce diváků v historii HBO a vyhrál 38 cen Emmy. Zatím vyšlo 7 sérií o 67 dílech, 8. série se chytá na rok 2019.

Děj seriálu se odehrává na fiktivních kontinentech Západozemí a Essos. Hlavní zápletkou je boj mezi Sedmi královstvími o Železný trůn. Postupně se do boje připojují všechny rody. Velká hrozba pro všechny přichází se zimou, kdy se objevují neživí, ale vládci věnují více pozornosti svým rozporům. Další zápletkou je rod Targaryenů, který byl brutálně svržen z trůnu a jeho poslední potomci dospívají v ústraní Essosu, ale chystají se dobýt svůj trůn zpět. Seriál je typický výbornými výkony herců, propracovaností postav, náhlými úmrtími a dalšími zvraty. Natáčení probíhalo v různých koutech světa a fanoušci si oblíbili cestování za místy spojenými se seriálem, jednou z těchto zemí je i Chorvatsko.

Nejvíce scén bylo natočeno v Dubrovníku. Pevnost Lovrijenac posloužila jako tvrz v Králově přístavišti, hlavním městě Sedmi království. Pevnost je součástí hradeb kolem města v západní části. Původní jádro stavby pochází z 11. století. Nad vstupní branou je vytesán nápis: „Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa.“ Dnes se využívá jako divadlo, zejména Shakespearových her. Hradby Dubrovníku byly filmaři hojně využívány, jako Dům neumírajících, kde Daenerys hledá své draky, posloužila věž Minčeta, odkud je nejkrásnější výhled na celé město. Svou roli ve Hře o trůny měly i dubrovnické barokní schody, jako schodiště vedoucí k Velkému Baelorovu septu v Královském přístavišti a v Pochodu hanby královny Cersei.  Gradac, největší a neznámější park v Dubrovník s nádhernou fontánou a borovicemi, byl místem konání Purple Wedding, kde zemřel král Joffrey. Několik malých scén se točilo i ve Starém přístavu (Královský přístav) a ve Starém městě.

V největší a nejsevernější město Zálivu otrokářů Meereen se proměnila pevnost Klis, jedna z nejvýznamnějších pevností Chorvatska u silnice ze Splitu do Sinj. Po dlouhou dobu byla pevnost nejdůležitějším strategickým bodem v okolí. Důležitou roli měla v bojích s Turky, kteří ji téměř 100 let ovládali, zpevnili a zesílili, díky tomu se nám i po mnoha bojích dochovala dodnes, i když s drobnými rekonstrukcemi. Arboretum ve městě Trsteno se ve Hře o trůny ukázalo jako zahrady v Královském přístavišti. Toto arboretum je jediným existujícím botanickým objektem svého druhu v Chorvatsku. Na 60 akrech najdeme goticko-renesanční park s letním sídlem z 15. století a neoromantický park z 19. století, historické olivovníky, přírodní vegetaci středomořských druhů stromů a více než 300 druhů exotických rostlin z celého světa. Dominantou arboreta jsou asijské platany, které mají 500 let.  

Filmaři si oblíbili také město Split. V Diokleciánově paláci držela Daenerys draky a sloužil jako její trůnní sál. Palác je nejvýznamnější antickou památkou v Chorvatsku a jednou z nejcennějších starořímských architektur na světě. Pochází ze 4. století a v době, kdy se stavěl, tu nebylo žádné město, Split vznikl kolem něj. Velká část sklepů se využívá jako muzeum. Mnoho bitev bylo natočeno přímo v ulicích Splitu.

Jeden z nejmenších ostrovů Jižní Dalmácie Lokrum se v seriálu stal bohatým městem Qarthom na východě Essosu. Odehrávaly se zde hlavně příběhy Daenerys. Lokrum je chráněnou krajinnou oblastí zapsanou v UNESCO a neobydleným ostrovem. Najdeme tu volně žijící pávy a botanickou zahradu plnou exotických rostlin. Nejvyšším bodem ostrova je Fort Royal s úchvatným výhledem. Záběry z města Qarth pochází také z okolí kláštera sv. Dominika v Trogiru.

Šibenik byl použit jako svobodné město Braavos, kam utekla Arya Starkova. Natáčelo se zejména v okolí goticko-renesanční katedrály sv. Jakuba, která je památkou UNESCO a dominantou města. Několik scén filmaři natočili i v národním parku Krka, které vytvořily scenérii Západozemí. Národní park zahrnuje téměř celý tok řeky Krky od Kninu po Skradin a dolní rok řeky Čikoly. Vytváří kaskádový terén s krásnými vodopády a jezírky na vápencovém podlaží.

img-loader img-loader img-loader