Chorvatsko a kravata

Chorvatsko je domovem kravaty. Při rozloučení se svým milým odcházejícím do války  darovaly chorvatské dívky svůj šátek mládenci na důkaz lásky a měl symbolizovat i jejich věrnost a oddanost.  Protože chorvatští vojáci byli součástí uherského kontingentu v rámci rakouského vojska, doputovala tradice ozdobných šátků a kravat  v 17. století až do Francie , kde si ji místní fintilové velmi oblíbili.

Kravata plní estetickou funkci více než 350 let, kdy do Paříže dorazili chorvatští vojáci podpořit krále Ludvíka XIII. Kolem krku měli uvázány barevné šátky a z těch postupně vznikla kravata.

Kravaty se staly součástí uniformy francouzské armády a ze slova la Croate / Chorvat / vzniklo slovo  la cravette , které známe dodnes.

Výtvarní umělci v Pule uskutečnili happeningy a instalovali kolem zdejší arény obří kravatu , která ovinula celý pulský amfiteátr a dokonce na ni uvázali uzel.

Parametry kravaty byly 917 metrů  délka, 25 m šířka. Tato show byla vysílána i americkou televizí CNN a německou ARD spolu s mnoha dalšími. 

img-loader img-loader img-loader