Mostar - stojí za návštěvu

 

Mostar, 5. největší město Bosny a Hercegoviny, se nachází v kantonu Hercegovina v muslimsko-chorvatské části země. Díky své poloze na hlavní spojnici mezi hlavním městem Sarajevem a Metkovicem, 45 km vzdáleným hraničním přechodem do Chorvatska, se jedná o turisticky oblíbené město.

Až do středověku byl Mostar jen malou osadou, která nebyla moc využívána. V roce 1469 se dostala pod nadvládu osmanských Turků a začala se rozvíjet v nové orientální město. Mostar se stal centrem obchodu a řemesel, od 16. století hlavním administrativním centrem říše v Hercegovině. V 16. a 17. století zde vzniklo velké množství islámských staveb (mešity, školy, lázně, mosty). Po úpadku Osmanů se v 19. století Bosny a Hercegoviny zmocnilo Rakousko-Uhersko. V této době byly postaveny železnice, silnice, školy, další mosty a mnoho dalších. Po 1. světové válce se Bosna a Hercegovina stala součástí Jugoslávie. Po mnohých sporech se Bosna a Hercegovina osamostatnila v r. 1992 a začala válka s Chorvaty. Mostar byl touto válkou velmi poznamenán, r. 1993 byl zničen symbol Mostaru a památka UNESCO, Stari most, až do podepsání příměří roku 1994 patřil Mostar střídavě Bosně a Hercegovině a Chorvatsku. Válka oficiálně skončila v říjnu 1995.

Jedinečnou a dominantní atrakcí Mostaru je Stari most z 16. století. Tento most dal městu jméno, Mostar = strážce mostu. Po občanské válce byl zrekonstruován a otevřen v roce 2004, o rok později byl znovu zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Na mostě se konají tradiční představení místních chlapců, kteří z mostu skáčou do řeky Neretvy, na důkaz své dospělosti a odvahy. Mezi další atraktivity města patří islámské stavby, jako je nejstarší mešita ve městě Cejvan Cehaj z 16. století, jejíž součástí je i islámská škola či nejposvátnější mešita Hercegoviny Karadoz-begova. V Mostaru nenajdeme pouze památky islámské, ale také židovské (Židovský hřbitov), pravoslavné (Nový pravoslavný kostel) a katolické (nedávno renovovaný katolický kostel).

Město je sice stále silně poznamenáno nedávnou válkou, ale znovu získává na svém významu v cestovním ruchu a má turistům co nabídnout.

 

img-loader img-loader img-loader