Podgora - "princezna Jadranu"

Uprostřed chorvatského pobřeží leží Podgora – vyhledávané, rušné a přesto velmi malebné městečko situované na Makarské riviéře. Podgora je atraktivním přímořským letoviskem od jara až do podzimu a okouzlí Vás průzračným mořem, útulnými zátokami a čistými oblázkovými plážemi.

Původní obec se nacházela vysoko v horách a po zemětřesení v roce 1962 zůstala poničená a opuštěná. Nová Podgora byla vystavěna v bezprostřední blízkosti moře a vyrostlo zde mnoho rodinných domů, vil, kaváren, restaurací a obchůdků. Z malé horské vesničky se tak stalo rušné přímořské letovisko. Mezi největší dominanty dnešního města patří památník obětem 2. světové války ve tvaru křídel racka či z moře vyčnívající socha mořské panny. Nejvýznamnějšími kulturními památkami jsou kostel Všech svatých, postavený v roce 1764, a barokní kostel Srdce Ježíšova rodiny Mrkušić z roku 1804. V Podgoře vyvěrá léčivý pramen Klokun a několik pramenů sladkovodních.

Dnes má město samotné okolo 1 500 obyvatel, kteří se živí převážně cestovním ruchem a zemědělstvím, a to pracemi na vinohradech či olivovnících. Stále živé jsou tu původní lidové zvyky. Na svátek patrona místa, svatého Vincence, se v Horní Podgoře pořádají velké lidové a církevní slavnosti pro osvěžení těla i duše.

Podgora se dlouhodobě orientuje na cestovní ruch a nudit se tu rozhodně nebudete. Krásné oblázkové pláže jsou lemovány živou promenádu vzrostlých palem, řadou stylových restaurací a barů. Dovolenou Vám zpříjemní nejrůznější obchody, půjčovny aut a motorek či diskoklub na okraji letoviska. Nezapomenutelnými zážitky jsou i ranní či večerní procházky podél pobřeží či romantické noční rybářské výpravy. Široká je i nabídka fakultativních výletů – ostrov Brač, Hvar, Korčula, měst Dubrovníku, Spilitu nebo na vodopády řeky Krky. Různorodé je i sportovního vyžití. Podgoru obklopuje přírodní park Biokovo, který nabízí příležitosti k procházkám, případně jízdám na kolech či horolezectví. Vyzkoušet můžete i nejrůznější druhy vodních sportů jako jsou potápění, vodní lyžování, windsurfing, veslování, vodní pólo. Čekají zde na Vás ale i tenisové kurty a hřiště pro fotbal, basketbal a minigolf.

img-loader img-loader img-loader