pohoří Biokovo

Biokovo je nádherné mohutné pohoří, součást rozsáhlé dinárské horské soustavy. Táhne se nad Makarskou riviérou v délce 36 km a šířce 7 až 9 km od sedla Dupci k obci Bačina. Jedná se o nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii. Nejvyšším bodem pohoří je hora Sveti Jure (1 762 m. n. m.) s televizní věží. K dalším vrcholům Biokova patří Sveti Ilija, Veliki Troglav či Šibenik. Roku 1981 byla oblast vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí.

Biokovo se dělí na 3 výškové stupně. Jižní část do 300 m. n. m. charakterizují pásy zeleně. Druhý stupeň tvoří vápencové srázy ve výšce 1 000 m. n. m. Třetím stupněm je krasová vysočina s mnoha závrty, propastmi, jeskyněmi apod. Přestože v pohoří nenajdeme žádné vodní toky, daří se zde středomořské vegetaci, bukovým lesům a černým borovicím, které čerpají vláhu ze sněhu, dešťů a podzemí. Není výjimkou, když turisté potkají při horských túrách kamzíky, kteří zde našli svůj domov již před 100 lety.

Pohoří má krasový charakter. Zajímavostí je zdejší cockpitský kras – vzácný krasový jev, kdy v desítkách závrtů rostou krásné buky tvořící bukové lesy. Na okrajích těchto lesů můžeme obdivovat pasoucí se stáda volně žijících koní. Kdo by se chtěl o krasové oblasti dozvědět více, může se projít po naučné geologické stezce pod Vilovikem, která je dlouhá asi na 20 minut chůze a poskytne nám seznámení se zajímavými krasovými jevy a jejich vznikem. Pozoruhodností oblasti je jeskyně Vilenjača nacházející se v nadmořské výšce 1 180 m na úpatí 100 m vysoké skály. Uvnitř nalezneme unikátní krápníkovou výzdobu. Pro důkladnější poznání fauny a flóry lze navštívit biokovskou horskou botanickou zahradu u vesnice Kotišina, kde nalezneme asi 300 druhů rostlin a organismů na jednom místě. Botanickou zahradu založil františkánský mnich a vědec Jure Radič s úmyslem vytvořit Biokovo v malém.

Biokovské pohoří nepatří mezi nejsnazší na výstup, najdeme zde však přes 40 značených turistických cest, ze kterých si vybere každý podle svých schopností. Jedná se o oblíbené místo horolezců z celého světa, ale také milovníků dalších adrenalinových sportů jako jsou paragliding a létání na rogalu.  Do oblasti Biokova nemíří pouze milovníci přírody, ale také věřící. Každý rok v poslední sobotu v červenci se zde koná pouť ke kapličce sv. Jiří u vrcholu hory Sveti Jura. Tato událost přitahuje nejen stovky věřících, ale i další turisty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

img-loader img-loader img-loader