Základní údaje o Chorvatsku

Zeměpisné údaje

Chorvatsko se rozprostírá od východních svahů Alp na severozápadě až po Panonskou nížinu na východě.  Jeho jiho-západní hranici tvoří Jaderské moře. Chorvatsko se rozkládá na ploše 56 594 km2 a řadí se ke středně velkým evropským zemím. Hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou. Linie pobřeží se táhne v délce 5 790km a jeho součástí je téměř 1 200 ostrovů a ostrůvků. Pobřeží je velmi členité, převládají oblázkové a skalnaté pláže. Největším ostrovem na Jadranu je ostrov Krk, největším poloostrovem je poté Istrijský poloostrov. 

Úředním jazykem je chorvatština, která se píše latinkou a patří mezi jihoslovanské jazyky.

Dne 1. července 2013 se Chorvatsko stane 28 členem Evropské unie.

Hlavní město Chorvatska je Záhřeb

Hlavní městem a zároveň největším městem celého Chorvatska je Záhřeb (Zagreb), který má 800.000 obyvatel. Nachází se pod vrchem Medvedica severně od řeky Sávy. Je kulturním, ekonomickým a politickým centrem země a důležitým dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou.

Chorvatsko má 4,4 miliónů obyvatel, z toho Chorvati představují 78 %.

Veliký počet Chorvatů žije mimo Chorvatsko z důvodu neustálé emigrace do zahraničí. Důvody k emigraci byly vždy především sociální, případně politické. Předpokládá se, že v západní Evropě žije asi milión Chorvatů, mimo Evropu žijí podle odhadů  3 milióny Chorvatů.

Více než polovina obyvatelstva žije ve městech. Chorvaté jsou převážně římsko-katolického vyznání (87%), menšiny zčásti vyznávají pravoslaví nebo islám.

Čím se platí v Chorvatsku?

Chorvatská měna je kuna (1 kuna = 100 lipa), ačkoliv není volně směnitelná, lze ji ve většině bank v ČR koupit. Kurz je cca 1 HRK = 3,50 Kč. V Chorvatsku lze měnit cizí měnu (EUR, Kč, USD) v bankách, směnárnách, poštách, cestovních kancelářích nebo recepcích hotelů. Můžete zde využít i platební karty pro nákup i výběr peněz v bankomatech.

Chorvatská příroda a národní parky

Ve střední části Chorvatska se rozkládá Dinárské pohoří s nejvyšším vrcholem Chorvatska Dinara (1 831 metrů).

Na území státu najdeme 8 národních parků (např. NP Krka, NP Plitvická jezera) o celkové rozloze téměř 1 000 km2, což představuje 2 % rozlohy země.

NP Krka tvoří soustava peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se lze koupat. Je zde také možnost podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum.

NP Plitvická jezera patří zcela jistě mezi nejkrásnější národní parky Chorvatska , které patří mezi velmi často navštěvovaná místa. Národní park byl zařazen na seznam přírodního dědictví UNESCO. Zahrnuje soustavu 16 jezer, která jsou stupňovitě nad sebou seřazena v délce asi 7 kilometrů. Navzájem jsou jezera propojena asi 90 vodopády.

Významná města v Chorvatsku

Hned po milionovém městě Záhřeb je druhým největším městem Split, které je i významným přístavem, stejně tak město Rijeka, kde se mimo jiné vyrábí lodě a najdeme zde i univerzitu. Kolem města Zadar je možné vidět staré středověké hradby a dají se najít i pozůstatky opevnění z dob, kdy město ovládali ještě Římané. Ovšem za perlu Jadranu je právem nazýván Dubrovník, který je od  roku 1973 zapsáno na seznamu UNESCO.

img-loader img-loader img-loader