Dubrovník - jedno z nejkrásnějších měst Jadranu
Dubrovník, jedno z nejkrásnějších měst Jadranu, se nachází na jižním cípu Chorvatska. Již od roku 1979 je zapsán na seznamu UNESCO. Mnoho turistů láká celoročně příznivým podnebím, subtropickou faunou v ulicích a krásnými plážemi oceněnými Modrou vlajkou. Dubrovník je univerzitním městem a významným kulturním střediskem Chorvatska s dlouholetou tradicí v cestovním ruchu.
Podle legendy Dubrovník vznikl v 7. století po spojení osad Laus a Dubrava. Ve středověku byl součástí Byzantské říše, v této době začala stavba dvoumetrových hradeb, které dodnes najdeme kolem obvodu města. Stavba byla dokončena v 17. století a odolala i mohutnému zemětřesení, které narušilo celé historické jádro. Všechny románské, gotické a renesanční stavby byly opraveny v barokním stylu, čímž byla vytvořena jedinečná architektura. V 19. století bylo město obsazeno Napoleonem a poté připojeno k Rakousku. V roce 1918 se Dubrovník stal součástí Jugoslávie a po vyhlášení samostatnosti r. 1991 bylo město značně poškozeno Jugoslávskou armádou. Díky fondům UNESCO je dnes město opraveno.
Největší turistickou atraktivitou jsou bezesporu hradby, které jsou plně přístupné veřejnosti. Při procházce po hradbách můžete nahlédnout do domovů místních lidí a poznat jejich život. Součástí opevnění je 15 věží a několik pevností, nejlepší výhled na celé město je z obranné věže Minčeta. V pevnosti sv. Jana se nachází mořské akvárium s 44 nádržemi, ve kterých můžeme obdivovat bohatou faunu a flóru Jaderského moře. Najdeme tu želvy, hvězdice, humry, mořské koníky, úhoře, kraby a mnoho dalších.
Nejkrásnější stavbou Dubrovníku je Knížecí palác, který najdeme nedaleko náměstí Luža. Palác slouží jako sídlo dubrovnické diplomacie, knížat, většiny republikových úřadů a zasedání Malé i Velké rady. Další atraktivitou je například Onofriova kašna, pozůstatek původního vodovodního systému z 13. století, barokní chrám Sv. Blažeje, patrona města nebo palác Sponza, který sloužil jako celnice, mincovna a státní pokladnice, nyní zde najdeme historický archiv. Nedaleko centra města se nachází přístav, z kterého si můžeme udělat výlet na blízký a oblíbený ostrůvek Lokrum s nádhernou přírodou a botanickou zahradou s více než 500 druhy stromů, keřů a sukulentů.
Příznivce umění a kultury jistě zaujmou každoroční dvoutýdenní Dubrovnické letní hry, které se konají od r. 1950 vždy v červenci. Jako scéna slouží vystupujícím kostely, kláštery, paláce a dokonce i ulice města. Kostýmy, hudba, zpěv a ohňostroje dotváří celkový dojem z vystoupení umělců ze všech koutů Evropy. Po celý rok můžou turisté navštívit divadlo nebo představení symfonického orchestru.
Dubrovník je také městem mnoha galerií a muzeí. Nejvíce vyhledávaný je komplex Dubrovnických muzeí. Skládá se ze 4 samostatně zaměřených muzeí. Muzeum kulturní historie v Rektorském paláci je zaměřeno na vývoj města a historické události. Nedaleko starého přístavu v pevnosti sv. Jana nalezneme Námořní muzeum z r. 1949. Návštěvníci se zde dozvědí více o námořní minulosti regionu, od dob starověku až do současnosti. Muzeum vystavuje přes 5 000 exponátů, jako jsou staré atlasy, knihy, lodní vybavení, modely lodí, mince, obrazy či medicínské a hygienické lodní předměty. Etnografické muzeum představuje tradiční kulturu Dubrovnické oblasti. V Archeologickém muzeu najdeme nálezy od pravěku po pozdní středověk. Z galerií je nejvýznamnější Umělecká galerie s expozicí moderního umění.